Frågor om tjänsten
Komma igång med Börslabbets strategier
Enklaste sättet att komma igång är att följa Börslabbets portföljer. Innehaven visas på sidan för Börslabbets portföljer. Läs mer om varje portfölj under fliken "Kom igång".
Det går givetvis att investera i portföljerna mellan ombalanseringarna då alla innehav behålls i portföljen till nästa ombalansering.
Det första steget är att investera i Sverige eftersom vi där får lägst courtage och slipper växling. Det gör att vi kan balansera om oftare och kan investera i momentum som är den strategi som gett högst avkastning.
För den som vill investera ett större kapital (100 000 kr och uppåt) kan det vara bra att sprida ut sitt sparande över flera marknader. Det ger en bättre riskspridning och har historiskt gett högre riskjusterad avkastning. Börslabbets nordiska och amerikanska portfölj är färdiga förslag för att investera i utlandet och kräver minimalt med merarbete då de endast balanseras om en gång per år.
Man vill helst investera i schablonbeskattade konton som ISK och KF för att slippa deklarera och skatta varje år. Investeringssparkonto (ISK) passar bra till att investera i svenska aktier då vi enkelt kan flytta pengar och innehav mellan olika ISK:n.
Kapitalförsäkring (KF) är att föredra om man ska investera i utlandet som i Börslabbets nordiska och amerikanska portfölj. Båda dessa investerar i aktier som ger utdelning där vi betalar utländsk källskatt. Både Nordnet och Avanza har rutiner för söka tillbaka och återbetala källskatten löpande så att man slipper göra det själv.
Handel
Likaviktat. Alltså lika mycket i varje aktie / position vid nyinköp och ombalansering.
För att minska handelskostnader vid ombalansering är det bra att endast likavikta om aktien avviker över ett visst tröskelvärde. Exempelvis 10 % från en likaviktad position.
Testet och Börslabbets portföljer investerar dubbelt i de aktier som dyker upp i flera strategier, alltså har en dubbelt så stor position. Det har visat sig ge bäst avkastning i längden och där varje strategi ses som oberoende.
Detta gäller främst om aktier både dyker upp i momentum och de trendande strategierna. Mellan de trendande strategierna går det att enbart ha en enkel position vid överlapp. Detta har gett i stort sett lika avkastning i längden och gör det enklare att handla mindre likvida aktier som ibland dyker upp.
Självklart fungerar det och Börslabbets portföljer är mest ett förslag på hur man kan kombinera flera strategier i en portfölj. Det är trots allt 40 aktier att investera vilket kan bli för många för vissa.
Bäst är att minska antalet strategier och ha fortsatt 10 aktier per strategi. Sammansatt momentum är den strategi som gett högst avkastning över tid. Vill man ha två strategier är det bra att kombinera sammansatt momentum med en av de trendande strategierna beroende på vilken inriktning man vill ha på portföljen.
Aktierna som inkluderas i Börslabbets strategier är utvalda för att vara tillräckligt likvida för småsparare. Det innebär att man enkelt kan lägga en marknadsorder i aktierna via din mäklare. En marknadsorder innebär att man köper/säljer till utestående sälj-/köpordrar i orderboken.
Vid större ordrar är det bra att sprida ut ordrarna för att få lägre spread och minska marknadspåverkan. Det är lämpligt om storleken på ordern överstiger högsta utestående sälj-/köpordrarna vilket brukar ligga på 50 000 kr och uppåt för aktierna i Börslabbets strategier. Genom att använda TWAP/VWAP kan man sköta det automatisk med en handelsalgoritm.
Kostnaden att handla aktier utgörs främst av courtage och spread. Courtaget går oftast att justera hos din mäklare och det är lämpligt att välja den nivå som passar storleken med de positioner man tar. Courtaget brukar vara mellan 0,05-0,25 % per affär (det dubbla för ett byte).
Spreaden är en kostnad som många missar och varierar med börsvärde och omsättning i en aktie. Aktierna i Börslabbets strategier är utvalda för att ha en låg spread och spreaden ligger på i snitt 0,3 %. Det innebär en total kostnad på strax över 0,5 % per byte inklusive köp och sälj (beroende på courtageklass). Utöver det kan det tillkomma växlingsavgift för utländska aktier på 0,25-0,5 % per byte.
Ombalansering
Aktielistorna uppdateras två gånger per månad (den 15:e och sista) så att man kan investera när det passar. Historiskt byts i snitt 1,5 av 10 aktier ut vid uppdateringarna. Vid uppdateringarna görs det manuella kontroller av uppköp och andra företagsspecifika händelser.
Det är viktigt att komma ihåg att den starka signalen är 3-12 månaders momentum. Kortare kursrörelser är mest brus där den senaste månadens kursrörelse kan till och med exkluderas.
Det finns ett visst säsongsmönster i momentum vilket gör att det har varit bra att byta ut kring månadsskiftena mars, juni, september och december. För de trendande strategierna med årsvis ombalansering är Q1 och Q3 bästa tidpunkter för ombalansering. Exakt dag spelar mindre roll då aktierna ägs under en längre tid (3-12 månader). Det viktiga är att hitta en tidpunkt som passar en själv.
Främst bör man undvika att handla dagen efter uppdateringen av Börslabbets modellportfölj då många byter ut aktierna samtidigt. Detta kan leda till stora köp-/ och säljflöden vilket kan resultera i marknadspåverkan och sämre aktiekurser än andra dagar.
Man kan enkelt månadsspara i aktierna genom att köpa aktierna i topp här på Börslabbet. Då utgår man från de senaste marknadssignalerna vid sina köp. Är det en mindre summa kan man sprida ut sina inköp efter ett schema där man exempelvis investerar i en strategi per månad.
Vill man begränsa antalet innehav i portföljen går det givetvis att öka i sina nuvarande innehav. De ska trots allt behållas i 3-12 månader innan de byts ut. Då är det bäst att öka procentuellt i innehaven för att inte ändra fördelningen och låta momentum verka. Även här kan man dela upp sina inköp över flera månader där man ökar i X aktier åt gången.
Vid en stor insättning flera månader efter ombalansering är det bäst att investera efter de senaste aktierna här på Börslabbet. Detta eftersom de har den mest aktuella informationen och alla strategier gynnas av att uppdateras mer ofta än sällan.
Vill man enbart investera i de aktier som är tidigare med i sin portfölj är det bäst att öka procentuellt i varje portfölj. Detta för att bibehålla vikterna från tidigare och låta momentum verka i portföljen.
Fördjupande frågor om Börslabbets strategier
Aktierna som inkluderas i Sverige är alla aktier på Stockholmsbörsen och First North över 2 miljarder kronor. Det motsvarar topp 40 % av aktierna på dessa marknader och är samma urval som används i Börslabbets studier. Finansiella bolag exkluderas då deras nyckeltal fungerar sämre för Börslabbets strategier.
I Norden används liknande urval där alla marknadsvärden räknas om i kronor. Urvalet för de amerikanska strategierna är alla bolag på den amerikanska börsen med marknadsvärde över 200 miljoner USD. Där inkluderas finansiella bolag eftersom det är så som testerna är utförda i "What Works On Wall Street".
Det går att göra både löpande eller på en gång per år. Löpande genom att göra insättningar i den portfölj som är underviktad. En gång per år genom att flytta över pengar mellan de olika strategierna.
Det går att använda men troligtvis kommer det inte att ge någon högre avkastning. Som visats i studier här på Börslabbet är den viktiga signalen i momentum 3-12 månaders prsiutveckling medan signaler på 1 månad och kortare är brus. Stoploss utgår främst från dagliga rörelser vilket gör att man riskerar överreagera på dessa och sälja av aktien trots att den långa trenden är positiv. Dessutom behöver stoplossen också motivera de extra handelskostnader som uppstår.
Istället har studier visat att vi bör minska känsligheten för kortsiktiga rörelser. Därför används bandning i momentumportföljen som både har lett till högre avkastning och lägre omsättning (vilket innebär lägre kostnader).
Momentum och värde har också visat sig fungera för faktorer/strategier. Däremot är det inte lika tydligt och svårt att använda rent praktiskt. Exempelvis bör en momentumstrategi uppdateras månadsvis vilket är svårt med aktiestrategier då det blir alldeles för höga kostnader att byta ut dessa så ofta. Skillnader i värdering på börsen kan också bestå mycket längre än tänkt vilket gör att det är svårt att tajma. Man kan använda det i sitt sparande för att tilta portföljen men det domineras oftast av brus. För mer läsning se denna artikel.
Därför är det oftast bäst att ha en fix exponering i sin portfölj mot de olika strategierna. På så sätt får man en portfölj som klarar "alla väder" på börsen. Ombalanserar man årsvis mellan strategierna minskar man kostnaderna och momentum får agera något för strategierna. Det finns också en tydlig "mean reversion" effekt i strategierna vilket gör att de som gått sämre föregående år tenderar att gå bättre efterföljande år vilket man drar nytta av med årlig ombalansering. Vill man göra mer kan man övervikta portföljen något mot det som underpresterat.
Global trendföljning
Nej, det spelar inte roll eftersom alla tillgångars avkastning utvärderas relativt varandra. Rankingen skulle bli exakt samma om vi utvärderade det i en annan valuta eftersom all avkastning räknas om i en ny valutakurs.
Det som skulle spela roll är om vi skulle utvärdera mot USD kontanter och obligationer. Då är fokus att minska nedsidan i USD och vi får lägre nedgångar i USD. Avkastningen är liknande i tester men signaler och tillgångar i USD innebär större nedgångar i SEK och lägre riskjusterad avkastning i SEK. Eftersom avkastning i SEK är i fokus på Börslabbet används därför signaler i SEK.
